Answer:
b. Net Income
e. Cash from Investing Activities
Explanation:
Calculation to determine Which of the following items would be increased by the sale of the marketable securities
Using this formula
Gain from investment = Selling price of the security - Value of the security
Let plug in the formula
Gain from investment= $93,000 - $85,000
Gain from investment= $8,000
Based on the above calculation The sell of marketable security will INCREASE CASH which means that CASH FROM INVESTING ACTIVITIES will increase and NET INCOME will increase.
Therefore the items that would be increased by the sale of the marketable securities are :
b. Net Income
e. Cash from Investing Activities
The concept of subsidy is very well-explained in this item. From the context, subsidy is the amount that is payed by the government to the buyer every time a purchase is made. Since, the concept of subsidy is very favorable to consumers then, the demand for a certain product would definitely go high.
Answer:
Dividend
First year = $2.544
Second year = $3.053
Third year = $3.48
Fourth year = $3.97
Fifth year = $4.53
Sixth year =$5.16
Explanation:
As dividend is the share of earning distributed to the stockholders. The stockholders expects a good return from the company against their interst in the company. Company make a dividend policy and calculates the growth of dividend accordingly.
Dividend Paid = $2.12
Company expected 20% growth in next two years so,
Dividend First year = $2.12 x 120% = $2.544
Dividend Second year = $2.544 x 120% = $3.053
Dividend of following three years will grow at 14%
Dividend Third year = $3.053 x 114% = $3.48
Dividend Fourth year = $3.48 x 114% = $3.97
Dividend Fifth year = $3.97 x 114% = $4.53
After this it will grow 8% indefinitely
Dividend Sixth year = $4.53 x 114% = $5.16
<span>Nathan is performing the role of sales manager. By creating charts that show changes in eating habits and figuring out the new demand for fast food products, Nathan has done his job as a manager. Projecting changes and figuring out when demand will be the highest is a good way to maximize your profits. Nathan knows when they will have the highest demand and uses that knowledge to find the right prices to insure his business receives the best profits.</span>
Answer:
C. eat more pizza and spend less on pizza than he did before the price decrease.
Explanation:
The inelastic means that when the elasticity is less than one
Since the demand for pizza is inelastic and the price of pizza decreases that would result in an increase in the quantity demanded of pizza.
Though the price of pizza decreases, the Pablo spend less than before as the price and the quantity demanded has an inverse relationship.