answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
2 years ago
5

Doug purchased land for $8,000 in 1995. The year value of the land depreciated by 4% each year thereafter. Use an exponential fu

nction to find the approximate value of the land in 2002.
Mathematics
1 answer:
Marta_Voda [28]2 years ago
4 0

Answer:

Option C. $6,012

Step-by-step explanation:

we know that

The  formula to calculate the depreciated value  is equal to

V=P(1-r)^{t}

where  

V is the the depreciated value  

P is the original value  

r is the rate of depreciation  in decimal

t is Number of Time Periods  

in this problem we have  

t = 7 years

P = $8,000

r = 0.04

substitute in the formula above

V = 8,000(1-0.04)^{7} = 6,012

Hope this helps :)

You might be interested in
Triangle A and triangle B are drawn on the grid. Describe fully the single transformation which maps triangle A onto triangle B.
madam [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

Triangle A, transforms into a smaler size, and goes into full shape. Triangle B, goes into the negative numbers.

7 0
1 year ago
How many solutions does the following equation have? 60z+50-97z=-37z+4960z+50−97z=−37z+49
Tpy6a [65]
Copy question and paste it and it will show up trust
8 0
2 years ago
julie jot 21 of the 23 questions of her math test correct she got 29 of the 32 questions on her science test correct on which te
Alenkasestr [34]
Make\ a\ common\ denominator:\\\\\frac{21}{23}\ \ \ \ \ \ \ \ \frac{29}{32}\\\\\frac{21\cdot32}{23\cdot32}\ \ \ \ \ \ \ \frac{29\cdot23}{32\cdot23}\\\\\frac{672}{736}\ \ \ > \ \ \ \frac{667}{736}
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
Consider the graph of Miriam's bike ride to answer the
Elenna [48]
It took her 45 minutes to rest and it to her 45 minutes to bike the initial 8 miles. or .75 hours for both
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ΔRST is dilated about the origin, O, to create ΔR'S'T'. Point R is located at (3, 9), and point R' is located at (1.2, 3.6). Whi
    9·2 answers
  • give two examples that show how using parentheses can change the order in which operations are performed in an expression?
    11·1 answer
  • What is the pattern in the numbers? Rule: add 15, subtract 10 First term:4
    10·1 answer
  • Stephanie has a homeowners insurance policy for her $355,000 home with an annual premium of $0.42 per $100 of value and a deduct
    9·2 answers
  • Suppose you want to count the number of​ four-letter passwords that can be formed using the letters in the word NUMBER. The four
    9·1 answer
  • In a test of a printed circuit board using a random test pattern, an array of 16 bits is equally likely to be 0 or 1. Assume the
    10·1 answer
  • 60 randomly selected students were asked how many siblings were in their family. Let X = the number of pairs of siblings in the
    10·1 answer
  • In a study of the effects of acid rain, a random sample of 100 trees from a particular forest is examined. Forty percent of thes
    14·2 answers
  • Carmine mixes 2.8 pounds of cashews with almonds to make a trail mix. He divides the trail mix into 5 equal portions. Each porti
    5·1 answer
  • Sal bought 2 shirts and a hat. Sal remembers each shirt was $10, and the total was $50. Which equation helps answer the question
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!