Answer:
76% of X= 9.12. X= 12 gram. Therefore weight of the sample is 12 gram.
Step-by-step explanation:
i hope it's help you
Probability of oil = 0.45
Probability kit is right = 0.80
probability of oil = 0.80 * 0.45 = 0.36
Quarterly payment (before Svc Chg): PV 35,125, N 40, R 1.86% computes to Annuity of 1,252.70
Total paid (1,252.70 x 40) 50,108 - 35,125 = 14,983 Interest paid + 5,180.70 Svc Chg = 20,163.70, of which Svc Chg was 25.69%
The tunnel is made of two shapes and we can find the volume of each.
Cuboid volume=15×5×30=2250 cu yds.
Half cylinder volume=π(7.5)²30/2=843.75π=2649.38 cu yds.
Total volume=4899.38 cu yds.