Answer:
7920
Step-by-step explanation:
12C3 × 9C2
= 220×36
= 7920
Question says that Wong’s Garage buys quarts of motor oil by the gross (144 units) for $0.75 per quart.
That means cost of 1 quart motor oil = $0.75
Now it says that Wong’s changes the oil in customers’ cars and marks up the oil 175% of the cost.
So that means selling price of the 1 quart of the motor oil
= 175% of original price
= 175% of 0.75
= 1.75* 0.75
= 1.3125
Which is approx $1.31
Hence final answer is $1.31
Answer:
Inherently asymmetrical casual relationship.
Step-by-step explanation:
The dog owners are given free dog food samples which contain new vegetables. These samples are given to them by organizing booths at the dog events. The reaction of the dog owners is observed towards this new dog food. This an example of inherently asymmetrical relationship.