Answer is: concentration of ammonium ions are 7,14·10⁻¹⁴ M.
Chemical reaction: 2NH₃(l) → NH₄⁺(am) + NH₂⁻(am).
Kam = 5,1·10⁻²⁷.
[NH₄⁺] · [NH₂⁻] = x; equilibrium concentration of cations and anions.
Kam = [NH₄⁺] · [NH₂⁻].
Kam = x².
x = [NH₄⁺] = √5,1·10⁻²⁷.
[NH₄⁺] = 7,14·10⁻¹⁴ M.
Answer:
The partial pressure of SO₃ is 82.0 atm
Explanation:
The equilibrium constant Kp is equal to <em>the equilibrium pressure of the gaseous products raised to the power of their stoichiometric coefficients divided by the equilibrium pressure of the gaseous reactants raised to the power of their stoichiometric coefficients</em>.
For the reaction,
2 SO₂(g) + O₂(g) → 2 SO₃(g)
![Kp = 0.345 = \frac{(pSO_{3})^{2} }{(pSO_{2})^{2} \times pO_{2} }\\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (pSO_{2})^{2} \times pO_{2} } \\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (35.0)^{2} \times 15.9 } \\pSO_{3} = 82.0 atm](https://tex.z-dn.net/?f=Kp%20%3D%200.345%20%3D%20%5Cfrac%7B%28pSO_%7B3%7D%29%5E%7B2%7D%20%7D%7B%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%2835.0%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%2015.9%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%2082.0%20atm)
Answer:
0.28m/s
Explanation:
Speed is defined as the distance travelled per unit of time. The speed of the turtle is 1.0km/h. Thus, to find the speed in m/s, we need to convert km to m (1km is 1000m), and h to s (1h = 3600s).
<em>Converting units:</em>
1.0km/h * (1000m / 1km) * (1h / 3600s) = 0.28m/s.
The speed of the turtle in meter per second is 0.28m/s
0.4649331785818406 is what 27.4 grams is converted to! You're welcome!! :)
<span>Let's </span>assume that the gas has ideal gas behavior. <span>
Then we can use ideal gas formula,
PV = nRT<span>
</span><span>Where, P is the pressure of the gas (Pa), V
is the volume of the gas (m³), n is the number
of moles of gas (mol), R is the universal gas constant ( 8.314 J mol</span></span>⁻¹ K⁻¹)
and T is temperature in Kelvin.<span>
<span>
</span>P = 60 cm Hg = 79993.4 Pa
V = </span>125 mL = 125 x 10⁻⁶ m³
n = ?
<span>
R = 8.314 J mol</span>⁻¹ K⁻¹<span>
T = 25 °C = 298 K
<span>
By substitution,
</span></span>79993.4 Pa<span> x </span>125 x 10⁻⁶ m³ = n x 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹ x 298 K<span>
n = 4.0359 x 10</span>⁻³ mol
<span>
Hence, moles of the gas</span> = 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
Moles = mass / molar
mass
</span>Mass of the gas = 0.529 g
<span>Molar mass of the gas</span> = mass / number of moles<span>
= </span>0.529 g / 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
<span> = </span>131.07 g mol</span>⁻¹<span>
Hence, the molar mass of the given gas is </span>131.07 g mol⁻¹