Answer:
1.98 atm
Explanation:
Given that:
Temperature = 28.0 °C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T₁ = (28 + 273.15) K = 301.15 K
n = 1
V = 0.500 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L atm/ K mol
Applying the equation as:
P × 0.500 L = 1 ×0.0821 L atm/ K mol × 301.15 K
⇒P (ideal) = 49.45 atm
Using Van der Waal's equation
R = 0.0821 L atm/ K mol
Where, a and b are constants.
For Ar, given that:
So, a = 1.345 atm L² / mol²
b = 0.03219 L / mol
So,


⇒P (real) = 47.47 atm
Difference in pressure = 49.45 atm - 47.47 atm = 1.98 atm
1) draw a diagram.
2) label diagram. (split the 100 degrees into 50, (which is right down the middle) to make a right angle triangle.)
3) since its a free body diagram, the forces known must be labelled. (force of gravity). this shows that the straight vertical line of the right angle triangle is Fg (force gravity). label it.
4) use trigonometry. rearrange the equation to solve for what needs to be known.
angles known: 50 (split 100 in half to make a right angle triangle), 90 (since its right angle), and 40 (180-90-50 = 40)
sides known: vertical lined up with the 90 degree angle. Fg. --> fg=mg=500N x 9.81m/s^2 = 4905N
use formula: sin or cos
i used sin. sin(40) = 4905 / ?
- times '?' on both sides. : sin(40) x '?' = 4905
-divide both sides by sin(40): '?' = 4905/ sin(40)
--> Solve.
The answer
2y + 14 = 17
The 17 is to the right of the = sign
It is also the answer
Complete Question:
A beam of white light is incident on the surface of a diamond at an angle
, since the index of refraction depends on the light's wavelength, the different colors that comprise white light will spread out as they pass through the diamond. For example, the indices of refraction in diamond are
for red light and
for blue light. Thus, blue light and red light are refracted at different angles inside the diamond. The surrounding air has
.
Now consider θc, the angle at which the blue refracted ray hits the bottom surface of the diamond. If θc is larger than the critical angle θcrit, the light will not be refracted out into the air, but instead it will be totally internally reflected back into the diamond. Find θcrit. Express your answer in degrees to four significant figures.
Answer:

Explanation:
Only the blue refracted ray is related to the critical angle in this question


The relationship between the critical angle(
),
and
can be given as 
