Answer:
(a) The total energy of the object at any point in its motion is 0.0416 J
(b) The amplitude of the motion is 0.0167 m
(c) The maximum speed attained by the object during its motion is 0.577 m/s
Explanation:
Given;
mass of the toy, m = 0.25 kg
force constant of the spring, k = 300 N/m
displacement of the toy, x = 0.012 m
speed of the toy, v = 0.4 m/s
(a) The total energy of the object at any point in its motion
E = ¹/₂mv² + ¹/₂kx²
E = ¹/₂ (0.25)(0.4)² + ¹/₂ (300)(0.012)²
E = 0.0416 J
(b) the amplitude of the motion
E = ¹/₂KA²

(c) the maximum speed attained by the object during its motion

P = m * v
v = {3i - 4j} = square root (3^2 + 4^2) = 5
P = 20 * 5
P = 100 kg m/s
Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
<span>As seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.
Let's assume that both Barbara and Neil start out at coordinate (0,0) and skate for exactly 1 second. Where do they end up?
Barbara is going due south at 5.9 m/s, so she's at (0,-5.9)
Neil is going due west at 1.4 m/s, so he's at (-1.4,0)
Now to see Neil's relative motion to Barbara, compute a translation that will place Barbara back at (0,0) and apply that same translation to Neil. Adding (0,5.9) to their coordinates will do this.
So the translated coordinates for Neil is now (-1.4, 5.9) and Barbara is at (0,0).
The magnitude of Neil's velocity as seen by Barbara is
sqrt((-1.4)^2 + 5.9^2) = sqrt(1.96 + 34.81) = sqrt(36.77) = 6.1 m/s
The angle of his vector relative to due west will be
atan(5.9/1.4) = atan(4.214285714) = 76.7 degrees
So as seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.</span>
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg