Answer:
The answer is 12,800
Explanation:
This is the answer because if you divide 38,400 by 3 you will get 12,800
38,400÷3=
12,800
Answer:
percentage of profit is 26.3%
Explanation:
given data
purchase property cost = $300,000
time = 2 year ago
sold property = $379,000
solution
we get here percentage of profit in relation to the cost
first we get here percentage value increase that is
percentage value increase = 
percentage value increase = 1.263
percentage value increase = 126.3%
so here 1 in 1.263 represent you the original cost
so profit % = 1 - 1.263
profit % = 26.3%
Answer:B Both do positive work, but person X does twice as old as person Y
Explanation:
It means X has put in double the efforts of Y. That for every one efforts of Y, X does two and for every two he does four etc
d.
Ron will not make his monthly goal of $1,270 and will need $741.68 to supplement his monthly income when he retires.
Answer:
$2,400
Explanation:
Total production Cost:
= Direct materials and direct labor + Indirect materials and indirect labor + Insurance on manufacturing equipment
= $7,000 + $2,000 + $3000
= $12,000
Amount should be reported as inventory in the company’s year-end balance sheet:
= (Total production Cost ÷ Units manufactured) × (Units manufactured - Units sold)
= ($12,000 ÷ 1,000) × (1,000 - 800)
= $12 × 200
= $2,400