<span>As Sarah is young, increasing her calcium intake at a younger age can help with bone density at a later age. This can help ward off osteoporosis and other bone-related diseases that can be caused by a lack of sufficient nutrient intake. In addition, the increased soda consumption, even as a diet alternative, lead to negative health effects because of the ingredients in the soda and the lack of nutritional value in the carbonated drink.</span>
Answer:
$250,000
Explanation:
the down payment = cost of the house - mortgage = $550,000 - $300,000 = $250,000
Something is not right with this question, because if you have been able to save $250,000 in 5 years, it means that you saved around $50,000 a year. If you were able to save that much money per year, then you should be able to pay a higher mortgage. The average 30 year mortgage has an APR of a little over 4% (national average between 4.04% - 4.16%). That would result in a monthly payment of around $1,151 including insurance.
So you should either go to another bank (if your salary is really that high) or search a cheaper house.
Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer: Investment income = Earning during 2018 × outstanding common shares
= $80,000 × 35%
Dividend declaration = Dividend × outstanding common shares
= $40,000 × 35%
<em>Ramsey’s share of Vapor’s income for 2018 = Investment income - Dividend declaration</em>
<em>= $28,000 - $14,000</em>
<em>= $14,000</em>
Answer:
a. GDP per person.
Explanation:
The gross domestic product is the sum of all final goods and services produced in an economy within a given period which is usually a year.
GDP = Consumption spending + Investment spending + Government Spending + Net Export
GDP per person = Real GDP / population.
The GDP per person calculates the standard of living of people in a country.
The higher the GDP per person, the higher the standard of living.
I hope my answer helps you