Step-by-step explanation:
If four players are left, then there are 117 – 4 = 113 players who have been eliminated.
Answer:
chance or 12.5% chance
Step-by-step explanation:
2 male <em>percussionists</em>
2 female <em>percussionists</em>
3 male <em>woodwinds</em>
<u>2 </u><u>female</u><u> </u><u><em>woodwinds</em></u>
4 male <em>brass players</em>
3 female <em>brass players</em>
We're looking for a female <em>woodwind. </em>Now there is only 2 of them so we get the female woodwinds out of all the jazz band members or
or
or 12.5% chance.
Answer:
The value of the test statistic is t=1.12.
Step-by-step explanation:
This is a hypothesis test for the difference between populations means.
The claim is that the mean amount of time required to reach a customer service representative significantly differs between the two hotels.
Then, the null and alternative hypothesis are:

The sample 1, of size n1=20 has a mean of 2.65 and a standard deviation of √2.952=1.72.
The sample 2, of size n2=20 has a mean of 2.01 and a standard deviation of √2.952=1.89.
The difference between sample means is Md=0.64.

The estimated standard error of the difference between means is computed using the formula:

Then, we can calculate the t-statistic as:

Answer:
12-9x is answer ........ . . .