A regular pentagon is a polygon with five sides of equal length.
The perimeter of a regular polygon is the number of sides (n) multiplied by the length of one side (s).
P=ns
100=5s
s=20
The length of each side is 20 inches
Answer:
B. 2
Step-by-step explanation:
a1,1=1
a1,2=2
a1,3=3
a2,1=4
a2,2=5
a2,3=6
a3,1=7
a3,2=8
a3,3=9
For this case, the first thing we must do is define variables.
We have then:
t: number of hours
F (t): total charge
We write the function that models the problem:
Where,
b: represents an initial fee.
We must find the value of b.
For this, we use the following data:
Her total fee for a 4-hour job, for instance, is $ 32.
We have then:
From here, we clear the value of b:
Then, the function that models the problem is:
Answer:
the function's formula is:

Answer:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
Step-by-step explanation:
Hello!
The historical information indicates that 60% of the forest trees are classified as softwood.
A botanist thinks that the proportion might be greater than 60%, so he tested his belief obtaining:
H₀: p = 0.60
H₁: p > 0.60
p-value: 0.015
You need to interpret this p-value. Little reminder:
The p-value is defined as the probability corresponding to the calculated statistic if possible under the null hypothesis. It represents the % of size n samples from a population with proportion p=p₀, which will produce a measure that provides evidence as (or stronger) than the current sample that p is not equal to p₀.
The correct answer is:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
I hope this helps!