Answer:
The question does not include any requirements, so I looked for similar questions:
- Use the least squares method to develop the estimated regression equation.
-
For every additional car placed in service, estimate how much annual revenue will change.
1) Y = -14.95 + 12.82X
2) for every 1 thousand cars put into service, revenue should increase by $12.82 million.
See attached PDF for calculations
Answer: Option (A)
Explanation:
Fair values mostly tends to exist for the marketable security but this in terms does not state that this method is applicable. For instance if investor tends to control the entity with the traded equity, therefore the investment is centralized and thereby, fair-value method of accounting is not being used.
Therefore, from the given options we can state that option (A) does not precisely describes the fair value method.
Answer:
$75.40
Explanation:
Mark up is a percentage applied on the cost to get the selling price. In other word, the difference between the marked-up amount and the total cost gives the profit of the entity.
To get the target selling price, we would first determine the total cost, then apply the mark up percentage on the cost and add the result to the cost.
Total cost per unit
= $12 + $4 + $9 + $10 + $5 + $12
= $52
Amount of mark up
= 45% * $52
= $23.40
Target selling price = $52 + $23.40
= $75.40
In 2013, Toyota changed its organizational structure from the centralized structure to:
- the Global hierarchy,
- the Geographic divisions, and
- the Product-based divisions.
This change was made to adapt the consumer's demand in each of the regional markets all over the world. The most important element of this structure is the speed of handling issues and problems of all Toyota's branches. However, this structure also has a weakness which is the decreasing of headquarter's control over the global organization.
Answer:
The amount of cash paid for intrest expense during the year was $ 41.500.
Explanation:
Cash paid for interest expense = bond interest expense + Decrease in premium on bonds payable account
= $ 40,000 + $ 1,500
= $ 41,500
Therefore, the amount of cash paid for intrest expense during the year was $ 41.500.