Answer:
The equilibrium constant Ksp of the generic salt AB2 = 6.4777 *10^-8 M
Explanation:
Step 1: The balanced equation
AB2 ⇒ A2+ + 2B-
Step 2: Given data
Concentration of A2+ = 0.00253 M
Concentration of B- = 0.00506 M
Step 3: Calculate the equilibrium constant
Equilibrium constant Ksp of [AB2] = [A2+][B-]²
Ksp = 0.00253 * 0.00506² = 6.4777 *10^-8 M
The equilibrium constant Ksp of the generic salt AB2 = 6.4777 *10^-8 M
The ratio of the diffusion rate of Cl2 and O2 is 1.5
calculation
rate of diffusion Cl2/ rate of diffusion O2 =√ molar mass of Cl2/ molar mass of O2
molar mass of Cl2 = 35.5 x2 = 71 g/mol
molar mass O2 = 16 x2 =32g/mol
that is rate of diffusion Cl2/ rate of diffusion of O2 =√ 71/ 32= 1.5
The oxidation state of hydrogen gas is 0 and oxidation state of hydrogen cation is +1.
There’s an increase in oxidation number therefore it’s an oxidation reaction.
Oxidation reactions give out electrons. The masses and charges on both sides should be balanced
Half reaction is
H2 —> 2H+ +2e
<span>Answer:
A 1.00 L solution containing 3.00x10^-4 M Cu(NO3)2 and 2.40x10^-3 M ethylenediamine (en).
contains
0.000300 moles of Cu(NO3)2 and 0.00240 moles of ethylenediamine
by the formula Cu(en)2^2+
0.000300 moles of Cu(NO3)2 reacts with twice as many moles of en = 0.000600 mol of en
so, 0.00240 moles of ethylenediamine - 0.000600 mol of en reacted = 0.00180 mol en remains
by the formula Cu(en)2^2+
0.000300 moles of Cu(NO3)2 reacts to form an equal 0.000300 moles of Cu(en)2^2+
Kf for Cu(en)2^2+ is 1x10^20.
so
1 Cu+2 & 2 en --> Cu(en)2^2+
Kf = [Cu(en)2^2+] / [Cu+2] [en]^2
1x10^20. = [0.000300] / [Cu+2] [0.00180 ]^2
[Cu+2] = [0.000300] / (1x10^20) (3.24 e-6)
Cu+2 = 9.26 e-19 Molar
since your Kf has only 1 sig fig, you might be expected to round that off to 9 X 10^-19 Molar Cu+2</span>
Answer:
119.9 pound
Explanation:
Given data:
Density of gasoline = 0.749 g/mL
Volume of gasoline = 19.2 gal (19.2× 37854 =72679.9 mL)
Mass = ?
Solution:
Density:
Density is equal to the mass of substance divided by its volume.
Units:
SI unit of density is Kg/m3.
Other units are given below,
g/cm3, g/mL , kg/L
Formula:
D=m/v
D= density
m=mass
V=volume
Now we will put the values in formula:
d = m/v
0.749 g/mL = m/ 72679.9 mL
m = 54437.25 g
gram to gallon:
54437.25/ 454
m = 119.9 pound