Treat each (time, money) pair as an (x, y) pair, and get the slope of the line:
For Rosita, (5, 128), (7, 164): m = (y2 - y1)/(x2 - x1) = (164 - 128)/(7 - 5) = 18, implying that she earns $18/hr. The y-intercept is calculated as: y = 18x + b, 128 = 18*5 + b, b = $38, meaning that she started with $38. Rosita's equation is y = 18x + 38.
For Garth, (3, 124), (8, 194): m = (194 - 124)/(8 - 3) = 14. For 124 = 14*3 + b, b = $82. Garth's equation is y = 14x + 82
To find out when they will have saved the same amount, both equations would have the same y-value:
18x + 38 = 14x + 82
4x = 44
x = 11 hours
y = 18*11 + 38 = $236 (alternatively, y = 14*11 + 82 = 236)
This means that Rosita and Garth will have both saved $236 after 11 hours of working.
<span>A geometric sequence is a sequence of
numbers where each term after the first is found by multiplying the
previous one by a fixed, non-zero number called the common ratio.
</span>The common ration is obtained by dividing the a term by the preceding term.
Given that f<span>our
students wrote sequences during math class with
Andre writing

Brenda
writing </span>
Camille writing
Doug writing

Notice that the common ratio for the four students is

.
For Andre, the last term is wrong and hence his sequence is not a geometric sequence.
For Brenda, the last term is wrong and hence her sequence is not a geometric sequence.
For Camille, her sequence is not a geometric sequence.
For Doug, his sequence is a geometric sequence with a common ratio of

.
Therefore, Doug wrote a geometric sequence.
HI THERE YO!!!!!!"Use Pythagorean Theorem to solve (a right triangle with the base being one of the side lengths and the height being the other side length. a^2 + b^2 = c^2
64^2 + 100^2 = length of diagonal ^2
4096 + 10000 = 14096
The length of the diagonal is the square root of 14096 or 118.727 meters (rounded to the thousandths place). "
Read more on Brainly -
brainly.com/sf/question/1737729the answer is credited to the user on brainly in the link
hope this helps!!
Answer:
Q1. 13 passengers
Q2. 0.1756 (approx. 0.18)
Step-by-step explanation:
Q1. 267 seats are available on the plane
5% is expected to fail to show up
Hence, no of passengers expected not to show up = 267 * 0.05
= 13.35 (approx 13 passengers)
Q2. See working in the attachment as I had to explain it step by step.