Answer:
Labor productivity is 157.083 per hours
Explanation:
Number of tires changed = 100 tire
Number of brake jobs = 6
Alignment job = 16
Number of standard crew = 6 machines
The cost of break specialist = $16 per hour
Cost to change tire = $8
Alignment costs = $14 per hour.
Given the cost of material = $2000
Overhead cost = $500
Now we have to find labor productivity hours.
Labor productivity = Output / Labor hours
Labor productivity = (100)(60) + (6)(150)+(16)(40) / (6)(8)
Labor productivity = (6000 + 900 + 640) / 48
Labor productivity = 157.083 per hours
In order to arrive at an acceptable budget amount, there is a need to revise the budget expecting that several iterations may need to be made to reduce the costs .Oftentimes, the amount that is planned is not followed due to unexpected reasons. At times, it would be greater than what was estimated so that adjustments should be made in order to decrease the costs. <span />
Answer:
It would rise.
The ratio of the marginal utility of ball games to the price of ball games went up compared to the ratio for movies.
the law of demand
Explanation:
According to the law of demand, the quantity of the item purchased depends on the price of the item. When the price of an item is high, the quantity purchased is less. On the other hand, if the price of an item is low, the quantity purchased becomes more respectively. The law of demand occurs because of the diminishing marginal utility. The higher the price, the lower is the demand and the lower the price, the higher is the demand.