Answer:
The equal employment opportunity commission trust me
Answer:
Accrued Loss on Purchase Commitments $2,000,000
Explanation:
December 31, (recognition of loss on purchase commitments)
- Dr Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
- Cr Accrued Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
Since the price of raw materials lowered by 2,000,000, the company lost money on its purchase commitments:
Purchase commitments loss = contracted price - market value = $5,000,000 - $3,000,000 = $2,000,000
The loss on purchase commitments is an expense, and accrued loss on purchase commitments is a liability.
Answer:
Video Games = 35%
Explanation:
As for the provided information, we have:
Operating Income given is exclusive of Depreciation and amortization as operating income do not include so:
Therefore:
EBITDA as percentage of Revenue shall be :

For each segment the calculation shall be:
Film =
= 30%
Theme Park =
= 32%
Video Game =
= 35%
Since the highest percentage is that of video games, it is the most productive.
The options provided do not relate to this question.
Answer: The answer is C
Explanation: You might be an information systems worker if you enjoy learning new techniques and enjoy working with people. An information system is regarded as a software that helps organize and analyze data and this makes it possible to answer questions and solve problems relevant to the mission of an organization.
Answer:
The contribution margin per unit for the 18-inch blade.
Break even in units = Fixed cost/Contribution per unit
= 85,000/11 (15-4)
= 7,728 unit (round off)
The contribution margin ratio of the 18-inch blade.
Total contribution margin (CM) is calculated by subtracting total variable costs TVC from total sales TSP. Contribution margin per unit equals sales price per unit SP minus variable costs per unit VC . It is used in calculating a break even point of a business. Contribution margin ratio tells us how much contribution towards fixed cost is generate by selling a unit.
CM ratio = $ 11/ $ 15 *100= 73.33%
(Variable cost = 15 -4 = 11 )
Contribution margin income statement for the month of January.
Sales $ 180,000
Variable cost ($ 48,000)
Gross profit $ 132,000
Fixed Cost ($ 85,000)
Net Profit $ 47,000