The sample size of the confidence interval test of a proportion is considered appropriately large if np and n(1 - p) > 5.
<span>Given that Arthur is conducting a study on the preferred study options of students from East County College and that 25% of those surveyed preferred studying abroad. Thus, p = 25% = 0.25 and 1 - 0.25 = 0.75
np = 32(0.25) = 8
n(1 - p) = 32(0.75) = 24
Thus, the sample size is appropriately large.
The margin of error is given by:
</span>

<span>
The </span>

for 95% confidence interval is 1.96
Thus, the margin of error is given by:

Therefore, the statement that holds true is "a<span>s the sample size is appropriately large, the margin of error is ±0.15".</span>
Answer:

Step-by-step explanation:
Let, the number of cans collected by Shane = x.
So, the number of cans collected by Abha = x + 178.
Since, at least 2000 cans are required to be collected.
Thus, we have the inequality,
Number of cans by Shane + Number of cans by Abha ≥ 2000.
i.e. 
i.e. 
Thus, the required inequality is
.
Answer: do 150ml*15 tubes is 2,250 ml
2,250/1000 is 2.25L (1L =1000ml is multiply by 1000)
Step-by-step explanation:
in this problem, we are solving for the amount of apple that Paloma eats
1. she ate 2/8 of a complete apple -hence the will be a remainder, we will find
that remainder
2. she also ate 3/8 of the remainder for lunch
3. we then proceed to calculate all apple she ate in total

2 she ate 3/8 of the remaining 3/4 apple

3. in total she ate 1/4+ 9/32
