Answer:
The answer is: 2.514% in percentage term or $56,560 million in absolute term.
Explanation:
The entire population income of Dnalgne in the beggining of 1997 = Total population of Dnalgne in the beginning of 1997 x average annual income of a person in Dnalgne in the beginning of 1997 = 90 million x 25,000 = $2,250,000 million
The poplulation of Dnalgne at the end of 1997 = 90 million + 0.1 million = 90.1 million; The average annual income of a person in Dnalgne at the end of 1997 = 25,000 +600 = $25,600
The entire population income of Dnalgne in the end of 1997 = Total population of Dnalgne at the end of 1997 x average annual income of a person in Dnalgne at the end of 1997 = 90.1 million x 31,000 = $2,306,560 million
Thus. the rise in absolute number is $2,306,560 million - $2,250,000 million = $56,560 million or 56,560/2,250,000 = 2.514% in percentage term.
Answer:
A.Leadership styles and behaviours
Explanation:
-Leadership styles and behaviours refer to the approach and actions a leader take to direct, motivate and guide people.
-Team processes refer to how the team works to accomplish goals.
-Team characteristics refer to the qualities that a group of people that work together possess.
-Leader power and influence refer to the ability a leader has to convince people to do certain things and achieve a goal.
According to this, the option that captures the specific actions that leaders take to influence others at work is leadership styles and behaviours.
Answer:
The correct answer would be option C, He will be able to gain knowledge and support from the hotel business to run the franchise.
Explanation:
Franchise is basically a contract between two parties in which one of the party who is owning the business is ready to sell his business rights to use its name and products to the other party. The other party can open the same business with the same name and products or services and run that business. In this type of contract, a continuous help and support is given to the franchisee to run the business. So if John being an entrepreneur wants to enter into the franchise contract, then he will surly be able to gain knowledge and support from the hotel business to run the franchise.
Answer:
Correct Answer is (B)
Explanation:
We look at the objectives the government has in mind to achieve;
- stability in international trade
- stability in investment
Which of the listed policies will achieve these goals?
- the tool here used to control international trade is foreign exchange trading
- the tool used to control investment is interest rate
To achieve stability in these 2 indicators, both tools should be controlled. Thus the monetary policy & exchange rate regime to choose here is:
Controlling the interest rate in the country and imposing restrictions on foreign exchange trading.
Option (C) won't suffice because an independent monetary policy is necessary.
Answer:
Manufacturing overhead for July will be $55000
Explanation:
We have given budgeted labor hour in month of July = 20000
Variable overhead rate = $5
So variable manufacturing overhead = 20000×$5 = $100000
Fixed manufacturing overhead = $25000
Now total manufacturing overhead = $100000+$25000 = $125000
Depreciation expense = $7000
So manufacturing overhead for July = $125000 - $7000 = $55000