Answer:
The correct answer is letter "C": weak competitors in the industry.
Explanation:
Organizational resources are all those assets a company has that allows the firm to maintain or improve its production process. Organizations can have <em>human, capital, monetary, </em>and <em>raw materials resources</em>. After properly combined, the firm's resources created final goods.
In that case, competitors do not represent assets firms can use in their production process.
Answer:
$38.80 per share
Explanation:
The computation of the stock price one year from now is shown below:
But before that first need to do the following calculations
Current Year Price earning ratio is
= ($39.50 × 5,500,000) ÷ $8,000,000
= $27.15
Now
Next year earnings = $8,000,000 × (1 + 25%)
= $10,000,000
Finally,
Share price next year = ($10,000,000 × $27.15) ÷ 7,000,000
= $38.80 per share
<span>The ready company has two operating (production departments: assembly and painting. the assembly has 150 employees and occupies 44,000 square feet; painting has 100 employees and occupies 36,000 square feet. indirect factory expenses for the current period are as follows:
The administration will have $86,400 while the maintenance has $108,000.
</span>
As it is known that future cash flows are
risky in nature so it is not possible to discount them at risk free rate. So
investor must discount the future cash flows based on the equity cost of
capital. It is the expected return of the other investments available in the market
with same kind of risk to the firm’s share.
Price of the stock can be found by using
the cost of equity equation which is as follows:
Po = Div_1 + P_1 / 1 + r_E
$15 = 0.8 + X / 1.12
X = $16
So the expected selling price of the
stock is $16.00