Answer:
<em>t=60</em>
Step-by-step explanation:
3/2t-16=4/3t-6
(subtract 4/3t from both sides)
3/2t-16-4/3t=-6
(add 16 to both sides)
3/2t-4/3t=-6+16
(simplify)
1/6t=10
(divide by 1/6 (or multiply by 6 on both sides)
t=60
Answer: (27- 4/3 pi) r^3
Step-by-step explanation: 1. Volume of a cube: V= a^3, V= 3^3 , V=27
2. Volume of a sphere: V=4/3 pi r^3 ......
Answer:
0.047
Step-by-step explanation:
Given that poisson distribution with mean m, for 0.5 square meter =1.5
Then the formula for finding the probability =
P[k] = (e^-m * m^k) k!
Hence we have
P[4] =[ (e^-1.5) * (1.5^4)] ÷ 4 * 3 * 2 * 1
= (0.2231301601 * 5.0625) ÷ 24
=( 1.12944375) ÷24
= 0.04706
≈ 0.047
Hence, the final answer is 0.047