Answer:We use the Large Function. the general formula is =LARGE(first cell:last cell,3) .Please refer to the explanation section for details
Explanation:
Let us assume
A 1 = $1,250, A 2 = $1,090, A 3 = $985, A 4 = $985, A 5 = $880, A 6 = $756, A 7 = $675, A 78= $650, and A 9 =$600
Using the Large function on excel to return the third largest value, on the formula bar we have the following formula;
=LARGE(A1:A2,3)
Answer:
B. $1.12
Explanation:
The computation of arbitrage trading profit is shown below:-
Euro Share price = £0.875
Spot rate R = £0.6366/$1.00
1 ADR Share price in US = $5.75
1 ADR = 5 share of shares
Now, The actual price of 1 ADR P1 = 5 × Euro Share price ÷ Share price in US
= 5 × £0.875 ÷ £0.6366
= $6.87
Therefore, The Arbitrage profit = Actual price - trading price
= Actual price - Price in US
= $6.87 - $5.75
= $1.12
Therefore for computing the arbitrage trading profit we simply applied the above formula.
Answer:
Prices go down, yield go up
Explanation:
As we know that there is an opposite relationship between the price of the bond and the yield that means if the creditworthiness comes in a doubt so it reduced the price of the bond and at the same time it increased the yield
So as per the given situation as the investor doubt the borrower creditworthiness so the price would fall and yield would go up
hence, the same is to be considered
Answer:
Fixed Cost = $24,000 Variable cost = $5
Explanation:
You have to use the High-Low method

From the table you got, you pick the higher and the lowest unit sold
and calculate the diference between them:
![\left[\begin{array}{ccc}&$Units&$Shipping Expense\\$High&44,400&246,000\\$Low&30,000&174,000\\$Diference&14,400&72,000\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D%26%24Units%26%24Shipping%20Expense%5C%5C%24High%2644%2C400%26246%2C000%5C%5C%24Low%2630%2C000%26174%2C000%5C%5C%24Diference%2614%2C400%2672%2C000%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Now 14,400 Units generates a cost of 72,000 Dividing we get the variable component

Then we calculate for the fixed cost:

Fixed Cost = 24,000