Answer:
The answer is to rotate O"N"P 180 Degrees by point N
Step-by-step explanation:
This will show the similarity between the two triangles angles.
Answer:
$4,116
Step-by-step explanation:
Worth of Mike's car at the start of 2014 = $12,000
If the car is said to depreciates every year by 30% = 30/100 = 0.3
The worth of the car at the start of 2017 is what we are to determine.
This means that the car depreciated by 30% (0.3) for 3 years since 2014 (2017 - 2014 = 3 yrs)
The worth at the start of 2017 would be calculated as follows:
12,000 × (1 - 0.3)³
= 12,000 × (0.7)³
= 12,000 × 0.343
= 4,116
Worth of the car at the start of 2017 would be $4,116
Answer:
Option A , should not be rejected
Step-by-step explanation:
From the question we are told that:
Sample 1 
Standard deviation 1 
Sample 2 
Standard deviation 2 
Level of confidence 
Generally The Hypothesis are given as


Generally the equation for test Statistics is mathematically given by



Therefore
Critical Value


Where

Therefore


From Table


Therefore

Hence,We fail to reject the Null Hypothesis 
Option A , should not be rejected
<u>Answer-</u>
The standard error of the confidence interval is 0.63%
<u>Solution-</u>
Given,
n = 2373 (sample size)
x = 255 (number of people who bought)
The mean of the sample M will be,

Then the standard error SE will be,


Therefore, the standard error of the confidence interval is 0.63%