I don’t really understand this question so I will try to figure it out later
We know that
Law of sines established
a/sin A=b/sin B=c/sin C
then
a/sin A=c/sin C------------> a=c*sin A/sin C---------> a=6*sin 19/sin 102
a=1.91 units <span>≈2 units
A+B+C=180</span>°----------> B=180-(A+C)-----> B=1180-(19+102)
B=59°
a/sin A=b/sin B-----------> b=a*sin B/sin A----->2*sin 59/sin 19
b=5.27 units <span>≈5.3 units</span>
the answer is the option
B = 59°, a ≈ 2, b ≈ 5.3
Answer:
We need a sample size of at least 719
Step-by-step explanation:
We have that to find our
level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:

Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of
.
So it is z with a pvalue of
, so 
Now, find the margin of error M as such

In which
is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.
How large a sample size is required to vary population mean within 0.30 seat of the sample mean with 95% confidence interval?
This is at least n, in which n is found when
. So






Rouding up
We need a sample size of at least 719
Robert should get D. 8281.25 pesos in exchange.
Explanation:
- Robert is bringing 625 U.S. dollars with him to Mexico. He needs to exchange the money he has with him to Mexico's currency i.e. from U.S. dollars to Mexican pesos.
- The exchange rate is 13.25 Mexican pesos for each U.S. dollar. So 1 U.S. dollar = 13.25 Mexican pesos.
- So to calculate how much 625 U.S. dollars is in pesos we multiply 625 with the exchange rate i.e. 13.25 pesos 625 U.S dollars = 625 × 13.25 = 8281.25 Mexican pesos.