Answer:
The answer is C
Explanation:
This is an interest expense.
In accounting, the rule is as follows:
Debit side increases asset and expenses while credit side decreases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
Credit side decreases asset and expenses while credit side increases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
2 points on $400,000 means the interest charge is 2 percent on $400,000.
So we have 0.02 x $400,000
$8,000.
It will be a debit side because it is an increase in expense.
Answer:
<em>1) Monthly payments:</em>
<em> </em>
<em />
<em />
<em>2) Balance in ten years:</em>
<em> </em>
<em />
<u><em /></u>
Explanation:
<u><em></em></u>
<u><em>1. What are the monthly payments?</em></u>
The formula to compute the monthly payment of a loan is:

Where:
- Payment is the monthly payment
- r is the monthly interes rate: 8% / 12 = 0.08/12
- n is the number of months: 12 × 30 = 360
- Loan = $190,000
Substitute and compute:


<u><em>2. What would the loan balance be in ten years?</em></u>
<u><em></em></u>
There is a formula to calculate the balance in any number of years:
![Balance=Loan(1+r)^n-Payment\times \bigg[\dfrac{(1+r)^n-1}{r}\bigg]](https://tex.z-dn.net/?f=Balance%3DLoan%281%2Br%29%5En-Payment%5Ctimes%20%5Cbigg%5B%5Cdfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%5Cbigg%5D)
Substitute with n = 10 × 12 and compute:
![Balance=\$190,000(1+(0.08/12))^{(10\times 12)}-\$1,394.15\times \bigg[\dfrac{(1+(0.08/12))^{(10\times 12)}-1}{(0.08/12)}\bigg]](https://tex.z-dn.net/?f=Balance%3D%5C%24190%2C000%281%2B%280.08%2F12%29%29%5E%7B%2810%5Ctimes%2012%29%7D-%5C%241%2C394.15%5Ctimes%20%5Cbigg%5B%5Cdfrac%7B%281%2B%280.08%2F12%29%29%5E%7B%2810%5Ctimes%2012%29%7D-1%7D%7B%280.08%2F12%29%7D%5Cbigg%5D)

Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
The computations are shown below:
a. For the forecast for July month:
= Number of checks received in June × smoothing constant + (1 - smoothing constant) × forecast in June
= 40 million × 0.2 + (1 - 0.2) × 42 million
= 8 million + 33.6 million
= 41.6 million
b. For the forecast for August month:
= Number of checks received in July × smoothing constant + (1 - smoothing constant) × forecast in July
= 45 million × 0.2 + (1 - 0.2) × 41.6 million
= 9 million + 33.28 million
= 42.28 million
c. In this, the exponential method is used. But in the given situation we use linear forecasting method
<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>
Answer:
the information is missing, so I looked for a similar question and found the attached image:
a) days inventory on hand = (average inventory / cost of goods sold) x 365 = ($14,000 / $120,000) x 365 = 42.58 days
b) inventory turnover ratio = cost of goods sold / average inventory = $120,000 / $14,000 = 8.57
I agree with Mr. David because the inventory turnover ratio of Golden Cup is already higher than the industry's average. That means that Golden Cup's current inventory level is appropriate and increasing it would only result in higher costs but would have very little influence on the company's sales.