Answer:
$120.14
Step-by-step explanation:
This question is an example of a compound percentage decrease.
To work this out you would first need to convert the percentage of 25 into a decimal. You can do this by dividing the percentage of 25 by 100, this gives you 0.25. This is because percentages are out of 100.
The next step is to minus 0.25 from 1, this gives you 0.75. This is because we are working out the percentage decrease.
The final step is to multiply the amount of 900 by 0.75 to the power of 7, this gives you $120.14.
1) Divide 25 by 100.

2) Minus 0.25 from 1.

3) Multiply 900 by 0.75 to the power of 7.

Answer:
- the value of 3.915 is the initial number of water lilies
- it is approximately 4, which matches the data
- the value 1.106 is the growth rate
- the rate represents growth for each day
- the percentage growth each day is 10.6%
Answer:
First you need to state the equation that represents the function.
Investment is $200 and interest rate is 5%, y is the amount of money after x periods.
Note that after 1 period the amount of money is 200 plus 5% interest, which is 200 + 5%(200) = 200 (1 +5%) = 200 (1 + 0.05) = 200 (1.05)
After 2 periods the amount is 200(1.05)*(1.05) = 200 (1.05)^2
After 3 periods the amount is 200 (1.05)^3
And now you can deduce that after x periods y = 200 (1.05)^x
You can then analyze the function to predict the shape and critical points of the graph.
The answers are based in the initial value and the increasing factor.
The initial value is when x = 0, which yields to y = 200 (1.05)^0 = 200*1 = 200
And the increasing factor is 1.05 because any value is the previos one times 1.05.
Step-by-step explanation:
Answer:
We write the generic form equation:
y = A (b) ^ t
We must use two points in the table to find the constants A and b
We have then:
For: t = 1, y = 55
55 = A (b)
For: t = 2, y = 60
60 = A (b) ^ 2
We solve the system of equations:
We divide both equations:
(60 = A (b) ^ 2) / (55 = A (b))
((60) / (55)) = b
b = 1.091
We substitute in any of the equations:
55 = A (b)
55 = A (1,091)
A = (55) / (1,091)
A = 50.41
The equation that models the problem is:
y = 50.41 * (1.09) ^ t
For t = 29 we have:
y = 613.5996987 (> 600)
Answer:
Assuming the trend continues the environment will not last until the population after 24 years.
Answer:
24
Answer:

And the critical value for the significance level used is:

Since the calculated value is less than the critical value we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the College graduation status and cola preference are independent
Step-by-step explanation:
For this case we want to test the following hypothesis:
Null hypothesis: College graduation status and cola preference are independent
Alternative hypothesis: College graduation status and cola preference are dependent
For this case we got a calculated statistic of:

And the critical value for the significance level used is:

Since the calculated value is less than the critical value we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the College graduation status and cola preference are independent