Answer:
The Answer is B
Step-by-step explanation:
Edgenuity ;)
<span>Let
CP ------> cost price
SP ------> Selling price
we know that
SP= CP + 0.45CP
Mark up = 0.45CP
Ratio of Mark up to Selling price-------> 0.45CP/(CP + 0.45CP)
= 0.45/(1+0.45)-------> </span><span>0.45/1.45=0.3103
</span><span>0.3103 multiplied by 100 = 31.03%
</span>
the answer is
31.03%
Answer: 6 customers
Step-by-step explanation:
From the pie chart,
Given;
Cookies and creams = 24%
Mint chocolate chips = 28%
Straw berry = 20%
Vanilla = 12
Butterscotch = 16
No of customers = 25
Solution
How many of the 25 customers named cookies and cream
= 25 x 24/100
= 25 x 0.24
= 6 customers
6 customers named cookies and cream