I all of those options are true
Answer:
a)
We know that the total cost for the 150 shirts (plus a flat-rate of $25) is $1,825.
First, let's find how much costs each shirt.
First, the total cost of the shirts alone (neglecting the flat-rate) is:
$1,825 - $25 = $1,800
Then each shirt costs equal to the quotient of the cost and the number of shirts:
$1,800/150 = $12
Each shirt costs $12.
Then if you order T shirts, the total cost will be the flat-rate of $25 plus T times $12. The equation is:
C(T) = $25 + T*$12
b) C represents the cost
T represents the number of shirts ordered.
c) The initial value is the constant value, in this case, is $25
The rate of change is the coefficient that multiplies the independent variable (T), in the equation the rate of change is $12.
The empirical rule says 68% of the distribution should fall within one standard deviation of the mean, so you should expect salaries between

and
7 3/4 × 3/4 = So u add 3×3=9
Then add 4×4=16 Give you 9/16
Then you add that 7 you left out with 9/16
But just the 9 not the 16
7 × 9 = 63 And your answer is 63/16
Hope i help :-)
In order to find the sum of the given rational expressions above, here are the steps.
Firstly, you need to find the LCM of the least common denominator.
So it would look like this:
<span>3x-1 + 3x (3x-1)(x-1) + (2x)(3x)
------ ------- = ---------------------------
2x x-1 2x(x-1)
3x^2-4x+1+6x^2
----------------------
2x(x-1)
And the final result would be this:
9x^2-4x+1
--------------
2x(x-1)
</span>9x^2-4x+1
--------------
2x^2-2x
<span>
Hope that this is the answer that you are looking for.
</span>