A secured credit is secured by something else. An example is that a home mortgage is secured by the home.
Velocity with wind = 1,980 / 4.5 = 440 mph
Velocity against wind =1,980 / 5.5 = 360 mph
Plane in still air - wind speed = 360
Plane in still air + wind speed =440
Adding both equations:
2*Plane in still air = 800
Plane in still air = 400 mph
Plane in still air + wind speed =440
Therefore, wind speed = 40 mph
Answer:
80.67 hours
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
The number of weekly hours worked :
78 85 82 79 77 82 81 82 81 81 82 78
total number of observations = 12
Now,
Mean = (Sum of all the data values) ÷ (Total number of data values)
or
Mean = ( 78 + 85 + 82 + 79 + 77 + 82 + 81 + 82 + 81 + 81 + 82 + 78 ) ÷ 12
or
Mean = 968 ÷ 12
or Mean = 80.67 hours
Answer:
The scores in order from least likely to most likely is 8, 3, 4, and 5.
Step-by-step explanation:
1. Calculate the probability of the spinner adding up to 1, 2, 3, 4, .... 8
You will get:
2 (1/16)
3 (2/16)
4 (3/16)
5 (4/16)
6 (3/16)
7 (2/16)
8 (1/16)
2. Given the scores from the problem, the probability of each number is 3 (2/16), 4 (3/16), 5 (4/16), and 8 (1/16).
3. With this, we can determine the scores in order from least likely to most likely is 8, 3, 4, and 5.