Given that mean=56.1 and standard deviation=8.2, P(x>67.5) will be found as follows:
The z-score is given by:
z=(x-μ)/σ
thus the z-score will be given by:
z=(67.5-56.1)/8.2
z=11.4/8.2
z=1.39
thus
P(z=1.39)=0.9177
thus:
P(x>67.5)=1-P(z>0.9177)
=1-0.9177
=0.0823
Answer: A. 0.0823
Answer:
C. 253g. I just took the test :)
Step-by-step explanation:
Tom would more than likely want to put his money in a bank where it can earn interests.
The probability of two independent events occurring one after the another is the product of these probabilities, i.e.

We have given that the probability of the first being red and the second not being red is 0.33,
The probability of the first light being red is

.
And we know that these events are independent, then

