Answer:
6.35, 6.39 and 6.49
Explanation:
6.3% = 0.063
yield = 0.063 ×$1,000/ 0.992 yield = 0.063 ×$1,000)/ 0.992 ×$1,000)
Current yield = 0.0635, or 6.35 percent PV = $992 = 0.063× $1,000 / 2) ×{(1 - {1 / [1 + (r / 2)]26}) / (r/ 2)} + $1,000 / [1 + (r / 2)]26 r = .0639, or 6.39 percent EAR = [1 + .0639 / 2)]2 - 1 EAR = .0649, or 6.49
Answer:
Single source procurement agreement
Explanation:
Single source purchasing often results when a buyer or distributor purchases from only one selected supplier, even though there are other suppliers that provide similar products.
In this scenario the petrol dealer was forced into the agreement likely because of costs benefits to be derived from the petroleum supplier.
Answer:
The correct answer is letter "A": acculturative stress.
Explanation:
Acculturative stress refers to an emotional state in which individuals find it difficult to adapt to a new culture. The term is typically used while speaking about traumatic situation immigrants face such as illegal citizenship status, the fact of not speaking the language of the new culture or discrimination but it can also imply individuals simply not being comfortable in their new cultural environments.
Answer: $1.61
Explanation:
From the question, we are informed that a given inventory item has a per-year holding cost of $500 and that one method of shipping this item is three days faster than the other, but it is $2.50 more per unit.
Using the slower method would be 1.61 more expensive overall than using the faster method. To do this, the holding cost has to be multiplied by speed differential. From the result gotten, we will now divide by 365 since 365 days make a year.
After the figure had been gotten, we will ow compare it to the actual difference of the shipping cost.
Answer:
Answer for the question:
Your buddy Amanda wants your advice. She presents you with the utility schedule above and wants to know how many units of Product B she should purchase to maximize her utility. She tells you the price of Product A is $6 and the price of Product B is $10. Amanda informs you she only wants to spend $48. How many units of Product B do you tell Amanda to purchase?
is given in the attachment.
Explanation: