Answer:
a. Loan Q’s finance charge will be $83.73 greater than Loan P’s.
Step-by-step explanation:
<u>Loan P</u>
Monthly payments for a 9-year 5.8% loan for $19,450 are $231.59, so the total repaid is ...
108 payments × $231.59 per payment = $25,011.72
Together with the service charge, the cost of the loan is ...
$25,011.72 + 925.00 - 19,450 = $6,486.72
__
<u>Loan Q</u>
Monthly payments for a 10-year 5.5% loan for $19,450 are $211.08, so the total repaid is ...
120 payments × $211.08 per payment = $25,329.60
Together with the service charge, the cost of the loan is ...
$25,329.60 +690.85 -19,450 = $6,570.45
__
Difference of charges
The cost of Loan Q exceeds that of Loan P by ...
$6,570.45 -6486.72 = $83.73 . . . . . matches choice A
_____
The payment values here were computed using a financial calculator. They can be found using the TVM Solver of a graphing calculator (TI-84), or by any spreadsheet. A number of web sites will also calculate loan payment values, or you can use the formula in your text to compute them yourself.
A = {1, 2, 5, 6, 8}
{1} U {2, 5, 6, 8}
{2} U {1, 5, 6, 8}
{5} U {1, 2, 6, 8}
{6} U {1, 2, 5, 8}
{8} U {1, 2, 5, 6}
{1, 2} U {5, 6, 8}
{1, 5} U {2, 6, 8}
{1, 6} U {2, 5, 8}
{1, 8} U {2, 5, 6}
{1, 2, 5} U {6, 8}
{1, 2, 6} U {5, 8}
{1, 2, 8} U {5, 6}
{1, 5, 6} U {2, 8}
{1, 5, 8} U {2, 6}
{1, 6, 8} U {2, 5}
The answer is 15 distinct pairs of disjoint non-empty subsets.
We are given : Distance of the swing = 100 feet.
Distance of slide = 80 feet.
Angle between swing and slide = 30 degrees.
We need to find the distance between the swing and the slide.
Distance of swing, distance of slide and distance between the swing and the slide form a triangle.
We can apply cosine law to find the distance between the swing and the slide.
c^2 = a^2 +b^2 - 2ab cos C
c^2 = 100^2 +80^2 - 2(100)(80) cos 30°
c^2 = 10000 + 6400 -2* 8000 
c^2 = 16400 - 8000
c^2 = 16400 - 13856
c^2 = 2544

c= 50.44
c = 50 feet approximately.
<h3>Therefore, the approximate distance between the swing and the slide is 50 feet.</h3>
<span>The number of dollars collected can be modelled by both a linear model and an exponential model.
To calculate the number of dollars to be calculated on the 6th day based on a linear model, we recall that the formula for the equation of a line is given by (y - y1) / (x - x1) = (y2 - y1) / (x2 - x1), where (x1, y1) = (1, 2) and (x2, y2) = (3, 8)
The equation of the line representing the model = (y - 2) / (x - 1) = (8 - 2) / (3 - 1) = 6 / 2 = 3
y - 2 = 3(x - 1) = 3x - 3
y = 3x - 3 + 2 = 3x - 1
Therefore, the amount of dollars to be collected on the 6th day based on the linear model is given by y = 3(6) - 1 = 18 - 1 = $17
To calculate the number of dollars to be calculated on the 6th day based on an exponential model, we recall that the formula for exponential growth is given by y = ar^(x-1), where y is the number of dollars collected and x represent each collection day and a is the amount collected on the first day = $2.
8 = 2r^(3 - 1) = 2r^2
r^2 = 8/2 = 4
r = sqrt(4) = 2
Therefore, the amount of dollars to be collected on the 6th day based on the exponential model is given by y = 2(2)^(5 - 1) = 2(2)^4 = 2(16) = $32</span>
It can't be A. since if you only look at managers, you are missing all the sales executives.
It may be C. this option is more random but doesn't guarantee that you will represent both groups of employee's. Also, each time you would conduct the survey, you will receive the exact same results since it is the same people.
It isn't D. for the exact same reason as A. but you're missing managers now.
Therefore the answer is B. Some managers and some sales executives selected at random. This way you get a sample from both categories, and within those groups, it is randomly selected.
I hope this helps!