C is the answer because a number of children are unknown.
I think the answer is m2+1. Hope this helps. :)
Answer:
The parameters of the exponential distribution is 0.0133.
Step-by-step explanation:
Exponential distribution is a continuous probability distribution.
The density function of exponential distribution is,

Here the parameter θ is the reciprocal of the mean of the random variable <em>X</em>.
The random variable <em>X</em> has an average value of 75 seconds.
Compute the parameters of the exponential distribution as follows:


Thus, the parameters of the exponential distribution is 0.0133.
Samantha earned 6 dollars per hour if she earned $150 for working 25 hours.
Equation: 150= 25x
25x=150
X=6