answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
2 years ago
9

The graph shows the cost of a lunch in a school’s cafeteria since school started.

Mathematics
2 answers:
max2010maxim [7]2 years ago
8 0

Answer: It's slope is zero

Step-by-step explanation:

dlinn [17]2 years ago
8 0

Answer:

the slope is zero

Step-by-step explanation:

it is going straight

You might be interested in
A high school coach needs to buy new athletic shorts for the 15 members of the basketball team. The coach must spend less than $
AfilCa [17]
If the budget is $200 and he have 15 members then we have divide the two. 200 / 15 = $13.33 per shorts. 15x =< $200. x represents 13.33. So the solution represents the coach may spend up to $13.33 per pair of shorts. If it was even 1 cent more than $13.33 than he wouldn't have enough.So he can spend up to $13.33 or less per pair of shorts.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Question 1 (1 point) The yearly interest payable on a deposit of $250 at 5.5% p.a. simple interest is: A $137.50 B $13.75 C $12.
dlinn [17]

Answer:

B: $13.75

Step-by-step explanation:

5.5% of $250 = $13.75

Therefore, the simple interest is $13.75.

6 0
1 year ago
Which are examples of unit rates? Check all that apply.
mylen [45]
I believe the answer is $100 for 5 tickets. I hope this helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The total sound power, in decibels, from x objects each producing 50 decibels of sound power is given by the function f(x) = 50
pashok25 [27]

Answer:

the answer is A

Step-by-step explanation:

edgenuity

6 0
1 year ago
A cell phone company charges $42 per month of service. The cost of a new cell phone, plus 8 months of service, is $415.99. How m
Damm [24]

Answer: F : $79.99

Step-by-step explanation:

42 x 8 = 339

415.99 - 339 = 79.99

6 0
1 year ago
Other questions:
  • A cone-shaped pile of gravel has a diameter of 30 m and a height of 9.1 m.
    13·2 answers
  • What is x if the volume of the box is 70 in3
    5·2 answers
  • Consider △DFE. What are the inputs or outputs of the following trigonometric ratios? Express the ratios in simplest terms.
    7·2 answers
  • Suppose that a company claims that its chocolate bars weigh 1.6 ounces on average. It took many large samples, and each time the
    15·2 answers
  • A certain 3​-ft by 3​-ft rubber​ shop-floor mat costs ​$43. A 3​-ft by 4​-ft foam mat costs ​$27. Which of these mats has the lo
    7·1 answer
  • I borrowed 12000 rupees from jamshed at 6 percent per annum simple interest for 2 years .Had i borrwed this sum at 6 percent per
    15·1 answer
  • Melinda works at a cafe. Each day that she works, she records x, the total dollar amount of her customers’ bills and then y, her
    11·1 answer
  • Given 8x-3y=-21, 3x+y=-10; Prove x=-3
    12·1 answer
  • A solar panel dealer acquires is used panel for $9,000, with terms FOB shipping point. Compute total inventory cost assigned to
    7·1 answer
  • Daria pays x dollars for a pair of shoes. The tax on shoes is
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!