Answer:
5 ft
Step-by-step explanation:
Let the height of the previous jump be represented by j. Then 1.1j = 5.5 ft.
Dividing both sides by 1.1, we get j = 5 ft. This was the height of the previous jump.
Answer: A
n-4(32.5) > 300;n > 430tep-by-step explanation:
given that Zack wants to make a profit of more than $300 for painting 4 identical rooms. That is
Profit > $300
Then, the profit he makes is equal to the amount he is paid minus the cost of supplies. The cost of supplies is $32.50 for each room. That is
n - 32.5 and
P + 32.5 × 4
Where 4 = number of rooms
P + 130
The minimum profit = 300 + 130 = $430
Therefore, the inequality and solution that represent the dollar amount, n, that zack must be paid for each room if he is to make a profit of more than 300$ is
n-4(32.5) > 300;n > 430
Answer:
The fraction of the area of ACIG represented by the shaped region is 7/18
Step-by-step explanation:
see the attached figure to better understand the problem
step 1
In the square ABED find the length side of the square
we know that
AB=BE=ED=AD
The area of s square is

where b is the length side of the square
we have

substitute


therefore

step 2
Find the area of ACIG
The area of rectangle ACIG is equal to

substitute the given values

step 3
Find the area of shaded rectangle DEHG
The area of rectangle DEHG is equal to

we have 

substitute
step 4
Find the area of shaded rectangle BCFE
The area of rectangle BCFE is equal to

we have


substitute

step 5
sum the shaded areas

step 6
Divide the area of of the shaded region by the area of ACIG

Simplify
Divide by 5 both numerator and denominator

therefore
The fraction of the area of ACIG represented by the shaped region is 7/18
(13-0.25x4)(12+4x4)=2,464
(13-0.25x5)(12+4x5)=3,845
(13-0.25x6)(12+4x6)=2,845
so your answer is 3,845 because if Hirome sells them for $11.75 he makes $3845 if Hirome sold them for $11.50 he makes $2845.80 and if he sold them for $12.00 he would make $2464.00
Answer:
Critical value: T = 1.337
The 80% confidence interval for the mean repair cost for the stereos is between $45.991 and $86.689
Step-by-step explanation:
We have the standard deviation for the sample. So we use the t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 17 - 1 = 16
80% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 16 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
. So we have T = 1.337, which is the critical value
The margin of error is:
M = T*s = 1.337*15.22 = 20.349
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 66.34 - 20.349 = $45.991
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 66.34 + 20.349 = $86.689
The 80% confidence interval for the mean repair cost for the stereos is between $45.991 and $86.689