Answer:
D. 689. 42
Explanation:
The equation to calculate the total including the initial principal plus interest is
, where the following is true:
A= Total (principal plus interest)
P= Principal ($500)
R= Rate (5.5% in decimals = 0.055)
n= Compound (Annually -- 1 year)
t= Time in years (6 years)





Answer:
The amount should Tamarisk report as its December 31 inventory is $252,000
Explanation:
The computation of the ending inventory is shown below:
= Stock on hand + goods purchased from Sheffield Corp + goods sold to Wild horse Co.
= $190,000 + $29,000 + $33,000
= $252,000
We considered all the amounts which are given in the question i.e FOB destination and FOB shipping point which is added to the physical inventory on hand.
Answer:
$2.64 per units
Explanation:
The computation of the cost per equivalent unit of material is shown below:
Cost per equivalent unit is
= (Beginning conversion cost + cost incurred during October) ÷ (Total equivalent units)
= ($99,700 + $939,300) ÷ (390,000 units + (40,000 units × 10%))
= $1,039,000 ÷ 394,000 units
= $2.64 per units
We simply applied the above formula
Answer:
Variable, $85; absorption, $105.
Explanation:
Variable costing $85
Absorption costing $105=(85+20)
Answer:
B. $304,060
Explanation:
We know that
Ending balance of finished goods inventory = Beginning balance of finished goods inventory + Cost of Goods manufactured - Cost of Goods Sold
= $304,560 + $290,500 - $291,000
= $304,060
We simply applied the above formula to compute the ending balance of finished goods inventory by considering the beginning balance of finished goods inventory, cost of goods manufacture and cost of goods sold.