We have been given that Sterre charges $35 to file tax returns, but files for free if she only needs the easiest form. Also, she donates $2 to clean water projects per tax return she files.
Further we know that Sterre charged $7,245 and made a donation of $1,242 this year for the tax returns she filed.
Let x be the number of free income tax returns and y be the number of $35 income tax returns.
Therefore, we can set up:

Since she donates $2 for each return that she files, therefore, we can set up:

Therefore,
Sterre filed 414 tax returns for free and filed 207 tax returns for $35.
Start with the solution
x=-25
use the reverse of what they asked
they wanted division and addition
we use multiplication and subtract
ok
x=-25
we can use subtraction and multiplication in any order
minus 10 from both sides
x-10=-35
multiply both sides by 4
4(x-10)=-140
4x-40=-140 is a possible equation
To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50