Answer:
How many standard deviations above the mean is 14,500 hours? 1.25 1.5 2.5 Using the standard normal table, the probability that Seth's light bulb will last no more than 14,500 (P(z ≤ 1.25)) hours is about ✔ 89% .
Answer:

Step-by-step explanation:
For the random variable
we define the possible values for this variable on this case
. We know that we have 2 defective transistors so then we have 5C2 (where C means combinatory) ways to select or permute the transistors in order to detect the first defective:

We want the first detective transistor on the ath place, so then the first a-1 places are non defective transistors, so then we can define the probability for the random variable
like this:

For the distribution of
we need to take in count that we are finding a conditional distribution.
given
, for this case we see that
, so then exist
ways to reorder the remaining transistors. And if we want b additional steps to obtain a second defective transistor we have the following probability defined:

And if we want to find the joint probability we just need to do this:

And if we multiply the probabilities founded we got:

Answer:
1 cm : 250 m
Step-by-step explanation:
the scale is 4 cm : 1 km
4 cm/4 : 1 km/4
1 cm : 250 m
Answer:
x=9
Step-by-step explanation:
Let total bundle=x
Morning edition of the daily sun=1/3x
=x/3
Afternoon edition of the daily sun=2
That leaves 2x/3 - 2, of which
x/3 - 1 are regional
1 is local
1 from another state
Sum everything
x = x/3 + 2 + x/3 - 1 + 1 + 1
x=2x/3 +3
x-2x/3=3
3x-2x/3=3
x/3=3
Cross product
x=3×3
x = 9