Convert 57.6 L to dm3 and divide it by 24
Answer:
86 mL
Explanation:
First find the moles of Pb (NO3)2
n=cv
where
c ( concentration)= 0.210 M
v ( volume in L) =0.05
n= 0.210 × 0.05
n= 0.0105
Using the mole ratio, we can find the moles of KCl by multiplying by 2
n (KCl) =0.0105 ×2
=0.021
v (KCl)= n/ c
= 0.021/ 0.244
=0.08606557377
=0.086 L
= 86 mL
Answer:1
Explanation:i know cuz I got it right
Answer:
5.3%
Explanation:
Let the volume be 1 L
volume , V = 1 L
use:
number of mol,
n = Molarity * Volume
= 0.8846*1
= 0.8846 mol
Molar mass of CH3COOH,
MM = 2*MM(C) + 4*MM(H) + 2*MM(O)
= 2*12.01 + 4*1.008 + 2*16.0
= 60.052 g/mol
use:
mass of CH3COOH,
m = number of mol * molar mass
= 0.8846 mol * 60.05 g/mol
= 53.12 g
volume of solution = 1 L = 1000 mL
density of solution = 1.00 g/mL
Use:
mass of solution = density * volume
= 1.00 g/mL * 1000 mL
= 1000 g
Now use:
mass % of acetic acid = mass of acetic acid * 100 / mass of solution
= 53.12 * 100 / 1000
= 5.312 %
≅ 5.3%
Answer:
Math expression: 
Explanation:
<u>Given:</u>
Energy produced per gram of gasoline = 45.0 kJ
Density of gasoline = 0.77 g/ml
Volume of gasoline = 5.2 L=5200 ml
<u>To determine:</u>
The amount of energy produced by burning 5.2 L gasoline
<u>Calculation set-up:</u>
1. Calculate the mass (m) of gasoline given the density (d) and volume (v)

2. Calculate the amount of energy produced
