64 divided by 2 =32 gigabytes
I hope this helps you.
Answer:
The price for each kilogram of strawberries is $7.50
Step-by-step explanation:
<u><em>The question is</em></u>
Blues berry farm charges Percy a total of $24.75 for entrance and 2.5 kilograms of strawberries. The entrance fee is $6 and the price for each kilogram of strawberries is constant
Determine the price for each kilogram of strawberries
Let
x ----> the price for each kilogram of strawberries
we know that
The entrance fee plus the price of each kilogram of strawberries multiplied by the number of kilogram of strawberries must be equal to $24.75
so
The linear equation that represent this situation is

solve for x
subtract 6 both sides

divide by 2.5 both sides

therefore
The price for each kilogram of strawberries is $7.50
Answer:
Ordering a soft drink is independent of ordering a square pizza.
Step-by-step explanation:
20% more customers order a soft drink than pizza, therefore they cannot be intertwined.
Given: P(A)=0.5 & P(B)=.7
P(A∩B) = P(A) × P(B)
= 0.5 × .7
= 0.35
P(A∪B) = P(A) + P(B) - P(A∩B)
= 0.5 + .7 - 0.35
= 0.85
P(AΔB) = P(A) + P(B) - 2P(A∩B)
= 0.5 + .7 - 2×0.35
= 0.5
P(A') = 1 - P(A)
= 1 - 0.5
= 0.5
P(B') = 1 - P(B)
= 1 - .7
= 0.3
P((A∪B)') = 1 - P(A∪B)
= 1 - 0.85
= 0.15