Answer:
The answer is: 1) II > I > III
Explanation:
<u>Pricing scheme I: $2 million profit</u>
- Price $150,000
- Contribution margin = $150,000 - $50,000 = $100,000
- 35 units sold x $100,000 = $3.5 million
- profit = $3.5 million - $1.5M = $2 million
<u>Pricing scheme II: 2.25 million profit</u>
- Price $200,000
- Contribution margin = $200,000 - $50,000 = $150,000
- 25 units sold x $150,000 = $3.75 million
- profit = $3.75 million - $1.5M = $2.25 million
<u>Pricing scheme III: $1.5 million profit</u>
- Price $250,000
- Contribution margin = $250,000 - $50,000 = $200,000
- 15 units sold x $200,000 = $3 million
- profit = $3 million - $1.5M = $1.5 million
Answer:
Explanation:
The answer is C) selective perception because juan has only had a couple of experiences causing him to make up his mind
Answer:
C. Product A has more elastic demand than product B.
Explanation:
The graph plotted above shows the quantity demanded for 2 products in relation to their prices.
Looking at the graph, we visually conclude that product A is more responsive to a change in price, compared to how responsive product B is to a change in price.
Invariably, a change in the price of commodity A causes a greater change in the quantity demanded, compared to a change in quantity demanded for product B, with almost the same change in price.
Option C is the answer.
Answer:
Question 1
B. $41,910
Question 2
C. Debit to interest receivable for $90
Explanation:
Question 1
Calculation for the adjusted cash balance
Using this formula
Adjusted cash balance = Cash balance per books +Deposits in transit - Outstanding checks
Let plug in the formula
Adjusted cash balance= $43,860+$16,800-$18,750
Adjusted cash balance= $41,910
Therefore Adjusted cash balance is $41,910
Question 2
Based on the information given The Appropriate journal entry to record accrued interest at the end of its fiscal year on December 31, 2019 will include a:
Debit to interest receivable for $90 which is calculated as:
Interest receivable=[(6%*$18,000*90days/360)/3]
Interest receivable=$270/3
Interest receivable=$90
Answer:
B
Explanation:
When goods produced in a country are sold to other countries, it is known as export.
When a country purchases a foreign produced good, it is known as import
the difference between export and import is known as net export.
Net export increases when export increases and decreases when import decreases.
As a result of the sale of the computer, US net export would increase and France's net export would decrease.