Let the speed of the current be y and the speed of Micah's sailing speed be x. Then 4.48/(x + y) = 0.32
4.48/(x - y) = 0.56
0.32x + 0.32y = 4.48 . . . (1)
0.56x - 0.56y = 4.48 . . . (2)
(1) x 7 => 2.24x + 2.24y = 31.36 . . . (3)
(2) x 4 => 2.24x - 2.24y = 17.92 . . . (4)
(3) - (4) => 4.48y = 13.44
y = 3
From (1), 0.32x + 0.32(3) = 4.48
0.32x = 4.48 - 0.96 = 3.52
x = 3.52/0.32 = 11
Therefore, the speed of the current is 3 miles per hour.
Answer:
4(4g+5h)
Step-by-step explanation:
Factor out the 4.
Answer:
The approximate number of gallons consumed by a person in 2010 will be 4.9 gallons
Step-by-step explanation:
Recall that the formula for exponential decrease is given by a function of the form:

where A is the initial value, r is the rate of decrease, and x is the time elapsed.
In our case, the initial value of gallons of juice per person (at the starting time = 1981) is 16.5 gallons. So A = 16.5 gallons.
the rate of decrease "r" is the decimal form of: 4.1%, that is r = 0.041
So we have:

Now we can calculate what the average number of gallons would be in the year 2010, knowing that between 1981 and 2010 there is an elapsed time in years of: 2010-1981 = 29 years. Then:

Along the x-axis is the number of songs purchased. Along the y-axis is the amount of money left.