Answer:
1.312 in
Explanation:
Data provided in the question:
Weight of the compressor, W = 227 pound
Number of legs = 4
Maximum pressure = 42 psi
Now,
Let F be the force taken by the legs
Therefore,
W = 4F
or
227 pound = 4F
or
F = 56.75 pounds
Also,
Force = Pressure × Area
or
56.75 pounds = 42 psi × πr² [ r is the diameter of one leg]
or
r² = 0.4301
or
r = 0.656
therefore,
diameter = 2r = 2 × 0.656
= 1.312 in
Answer:
See Explaination
Explanation:
//Function
long loop (long x, long n)
{
//Declare a variable named result and initialize it to zero
long result = 0;
//Declare a variable named mask
long mask;
//For loop
for(mask = 1; mask != 0; mask = mask << (n & 0xFF))
{
//Calculate
result | = (x&mask);
}
//Return result
return result;
}
Answer:
The flowrate of water is 0.03556kg/s
Explanation:
Exhaust gases inlet temperature T1=4000C
Water inlet temperature T3=150C Exit Pressure of water as saturated vapor P4=2MPa
Mass flow rate of exhaust gases Heat lost to the surroundings Qgases=32kg/min
Mass flow rate of exhaust gases is 15 times that of the water
Heat exchangers typically involve no work interactions (w = 0) and negligible...
Answer:

Explanation:
Given data:
P_1 power = 20 dBm = 0.1 watt
coupling factor is 20dB
Directivity = 35 dB
We know that
coupling factor 
solving for final power




Directivity 


output Power 


Given:
Pressure,
= 1300 kPa
Temperature,
= 
= 100 kPa
velocity, v = 40 m/s
A = 1
Solution:
For air propertiess at
= 1300 kPa
= 
= 793kJ/K
= 
and also at
= 100 kPa
= 401 KJ/K
= 
a) Mass flow rate is given by:

Now,
= 46.51 kg/s
b) for the power produced by turbine, 
= 18.231 MW