First let's find out how much he can ski per minute without his increase in speed.
To find speed we will have to divide distance by time.
960÷5=232
So his speed is 232 meters per second.
Now to this as add 20.
232+20=252
Then to find out how far he will go in 10 minutes,we will just have to multiply 252 by 10
252×10=2520
So your answer will be that Alex will go 2520 meters in 10 minutes.
30×30=900
900/112.5=8 cameras to cover
112.5×4=450
900-450=450 ft left uncovered
I am not sure about this but here goes nothing: d=2.5t+2.2 is very familiar to y=mx+b y=d m=2.5 x=t b=2.2 to find a new quasion we substitute d and t into place wich equals 1=2.5(0)+b simplification and you get b=1 so your answer is d=2.5t+1
Her home was 2 km 691 m from the store. (5 km = 5000m --> 5000-2309)