answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
1 year ago
10

Dejah is proving that perpendicular lines have slopes that are opposite reciprocals. She draws line s and labels two points on t

he line as (−a, 0) and (0, b).
Enter the answers, in simplest form, in the boxes to complete the proof.

Mathematics
2 answers:
NISA [10]1 year ago
6 0

Answer:

  • b/a; (b, 0); -a/b; -1

Step-by-step explanation:

<u>Given:</u>

Slope of Line S - (b - 0)/(0 - (-a)) = b/a

<u>Remember the clockwise rule:</u>

(-a, 0) → (0, a)

(0, b) → (b, 0)

Slope of line T - (0- a)/(b - 0) = -a/b = -a/b

The product of slopes: b/a × (-a/b) =  -1

So, finally, our answer is:

  • b/a; (b, 0); -a/b; -1

Carry On Learning!

rusak2 [61]1 year ago
5 0

Answer:

  • b/a; (b, 0); -a/b; -1

Step-by-step explanation:

<u>Slope of line s:</u>

  • (b - 0)/(0 - (-a)) = b/a

<u>Rotation 90 clockwise rule:</u>

  • (-a, 0) → (0, a)
  • (0, b) → (b, 0)

<u>The slope of line t:</u>

  • (0- a)/(b - 0) = -a/b = -a/b

<u>The product of slopes:</u>

  • b/a*(-a/b) = -1
You might be interested in
two rulers and one pencil cost £2.40 five rulers and one pencil cost £5.10 work out the cost of a ruler and the cost of a pencil
Thepotemich [5.8K]

Answer:

Ruler: £0.90

Pencil: £0.60

Step-by-step explanation:

Ruler = x

Pencil = y

2x + y = 2.4

5x + y = 5.1

3x = 2.7

x = 0.9

y =  0.6

3 0
1 year ago
Susie ran a race. She ran 555 miles an hour, and the race took her ttt hours to complete. How long was the race? Write your answ
VMariaS [17]
1000 is it i think for sure
6 0
2 years ago
The volume of a large can of tuna fish can be calculated using the formula V= πr(r)h. Write an equation to find the radius, r, i
noname [10]

The equation r=\sqrt\frac{V}{3.14h} can be used to find the radius.

Step-by-step explanation:

Given,

Volume of large can;

V=πr(r)h

V=πr²h

Dividing both sides by πh

\frac{V}{\pi h}=\frac{r^2\pi h}{\pi h}\\\\\frac{V}{\pi h}=r^2\\\\r^2=\frac{V}{\pi h}

Taking square root on both sides

\sqrt{r^2}=\sqrt{\frac{V}{\pi h}}\\r=\sqrt\frac{V}{\pi h}

Putting π=3.14

r=\sqrt\frac{V}{3.14h}

The equation r=\sqrt\frac{V}{3.14h} can be used to find the radius.

Keywords: volume, square root

Learn more about square root at:

  • brainly.com/question/10978510
  • brainly.com/question/11007026

#LearnwithBrainly

5 0
2 years ago
Luis is saving money to purchase a new video game. He has a total of 30 coins consisting of nickels and dimes. The value of the
bekas [8.4K]
N + d = 30 and 5n + 10d =220 
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
According to a Pew Research Center report from 2012, the average commute time to work in California is 27.5 minutes. To investig
FinnZ [79.3K]

Answer:

b. Identify the variable of interest and state whether it is categorical or quantitative.

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Other questions:
  • kevin draws a figure that has four sides all sides have the same length . his figure has no right angles . what figure does kevi
    15·2 answers
  • Now, solve this problem. 106% of $ _______ = $7.95 
    15·1 answer
  • In the diagram, AB←→ || CD←→. Which pair of angles can be proven congruent?
    11·2 answers
  • Yan has already finished 3/5 of the 45 math problems he was assigned today. Each math problem took him 1 4/5 of a minute to comp
    12·2 answers
  • Explain when the median of a data set is a better measure of center than the mean
    6·2 answers
  • Use scalar projection to show that the distance from a point P1(x1,y1) to the line ax+by+c=0 is |ax1+by1+c|/underroot(a^2 +b^2)
    10·1 answer
  • Paula invited some friends to dinner and she plans to make fajitas at the grocery store she spent $2.56 on red bell peppers and
    11·2 answers
  • Identify the equivalent expressions of 4(2x + x-3) - 3x + 3 by substituting x = 2 and x = 3.
    11·2 answers
  • The daily consumption of milk in a house is 3.25 litres. How much milk will be consumed in 30 days?
    8·2 answers
  • Brittany needed new tires for her truck. She went to the auto shop and bought 4 tires on sale for $85.95 each. The salesman told
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!