answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
1 year ago
10

Which of the following is the product of the rational expressions shown below?

Mathematics
1 answer:
Molodets [167]1 year ago
6 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6/x* 5/(2x+1) = 30/ 2x^2+x

You might be interested in
The school play started at 2:10pm and ended at 3:22pm. How long did the play last?
Anna35 [415]
2:10=>3:10, was 1 hour
3:10=> 3:22, were 12 minutes

the play last 1 hour 12 minutes (or 60+12= 72 minutes).
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Consider the diagram and the paragraph proof below. Given: Right △ABC as shown where CD is an altitude of the triangle Prove: a2
gladu [14]
The answer is B.

This is because since f + e = c,
then a² + b² = c(f + e)
a² + b² = c(c)
a² + b² = c²

This is the correct answer 
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to -9x^-1y^-9/-15x^5y^-3? Assume x is not equal to 0,y is not equal to 0
VladimirAG [237]
I am going to assume that "v" is meant to be a "y"
the answer is b. (3)/(5x^6 y^6)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Katarina bought a package of 500 stickers. Each sheet in the package has 20 stickers.
Mashcka [7]
I think there are 125 heart stickers and 375 star stickers. 20/4 = 5, so there are 5 heart stickers per sheet. there are 25 sheets in the package, 5 x 25 = 125. if the remaining stickers on a sheet are stars then there are 15 star stickers per sheet. 15 x 25 = 375.
5 0
1 year ago
Three litres of milk cost r29,95 at shop a and two liters of milk cost r15,95 at shop
Savatey [412]
At first shop the 3 liters of milk cost 2995
cost per liter = cost / volume
cost per liter = 2995 / 3 L
cost per liter = 998 per liter of milk

at second shop the two liters of milk cost 1595
 cost per liter = cost / volume
cost per liter = 1595 / 2 L
cost per liter = 797.5 per liter of milk
6 0
2 years ago
Other questions:
  • You work at a photography store. A customer has a picture that is 4.5 inches tall. The customer wants a reduced copy of the pict
    5·2 answers
  • In a batch of 100 cell phones, there are, on average, 5 defective ones. if a random sample of 30 is selected, find the probabili
    5·1 answer
  • A tractor costs $12,250 and depreciates in value by 6% per year. How much will the tractor be worth in 6 years?
    14·2 answers
  • Nina made two investments: Investment \text{A}A has a value of \$50$50 at the end of the first year and increases by 8\%8% per y
    13·3 answers
  • The nutrition fact sheet at a fast food restaurant says a small portion of chicken nuggets contain 190 calories, and 114 calorie
    6·2 answers
  • The speed of sound is about 3.4 × 102 meters per second. Mark is performing a science experiment and he needs to know how far so
    8·1 answer
  • A 72,000 gallon water tower is being drained. Two thousand gallons are drained in the first hour. How many hours will it take to
    12·1 answer
  • if 1/5 of the remaining blueberries is used to make muffins, how many pounds of blueberries are left in the container
    11·1 answer
  • The value of the digit 2 in 425.3 is
    8·1 answer
  • Find the distance across the lake. Assume the triangles are similar.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!