Answer:
225.5
Step-by-step explanation:
So, you would start by doing
220 times 2.5% that would equal 5.5
Then you would add
220 + 5.5 = 225.5
Therefore your answer will be 225.5
Answer:
<h2>Height (h) =54.6mm</h2>
Step-by-step explanation:
Given :
Base (b) = 7.7mm
Area (a) = 210.21mm^2
Height (h) = ?

Answer:
Answer:
tha answer is d .
Step-by-step explanation:
i did this test
Step-by-step explanation:
Answer:
The required inequality is
.
Step-by-step explanation:
The given inequalities are


where, x is the driver's age (in years), A(x) is driver’s reaction time to audio stimuli and V(x) is his or her reaction time to visual stimuli, 16 ≤ x ≤ 70.
We need to find an inequality that can be use to find the x-values for which A(x) is less than V(x).



Combine like terms.

where, 16 ≤ x ≤ 70.
Therefore, the required inequality is
.