Answer:
This is because of the ethics guiding the body. For example, ethically, it is wrong for the agent to put his email address in the application in LEAN where it should have been the customer's own. <em>There is a possibility of the identity theft or fraud being committed when such happens.</em>
Explanation:
Answer:
Shellhammer Company
Ending inventory = $712
Cost of goods sold = $2,492
Explanation:
a) Data and Calculations:
Date Item Units Unit Cost Total Cost
September 1 Inventory 100 $3.34 $334.00
September 8 Purchases 450 3.50 1,575.00
September 18 Purchases 350 3.70 1,295.00
September 30 Total 900 $3,204.00
Ending inventory 200
Cost of goods sold 700
Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale
= $3,204/900 = $3.56
Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712
Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492
b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period. Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.
Answer: B brand awareness
Explanation:
This is extent to which consumers are intimate with the qualities or image of a particular brand of goods or services. Coca-Cola and Google are good example of brand awareness , they still run advert on Tv's, ànd radio stations and they are accepted.
Answer:
The amount of money(in percentage) of her gross pay that Pebbles takes home as her net pay is 76.7% .
Explanation:
Gross pay can be defined as the amount of money that a employee earns during a period.
Net pay can be defined as the amount of money that a employee gets after some deductions have been made to the gross pay during a period.
Given information -
Gross pay - $1075
Net pay - $825
So the percentage of gross pay that Pebbles takes home as her net pay -
($825 / $1075) x 100
= 76.7%
<span>Nathan is performing the role of sales manager. By creating charts that show changes in eating habits and figuring out the new demand for fast food products, Nathan has done his job as a manager. Projecting changes and figuring out when demand will be the highest is a good way to maximize your profits. Nathan knows when they will have the highest demand and uses that knowledge to find the right prices to insure his business receives the best profits.</span>