Answer:
12
Step-by-step explanation:
0.8 is equal to 80%
you need to figure out 80% of 15
100% = 15
10% = 1.5
(x8)
80% = 12
you would need to shade 12 out of 15 boxes which gives 0.8 chance of picking a shaded one
Answer: 2.1 Pull out like factors :
6s - 2r = -2 • (r - 3s)
Equation at the end of step
((0-(9•(6s-4r)))+3s)--14•(r-3s)
Pulling out like terms
4.1 Pull out like factors : 6s - 4r = -2 • (2r - 3s)
Equation at the end of step
((0--18•(2r-3s))+3s)--14•(r-3s)
Final result :
<u>50r - 93s</u>
If 9 chairs were sold, the store has to sell 11 tables in order to meet the requirements.
We use the z statistic:
z = (x – u) / s
But first let us calculate the standard deviation s,
sample x and mean u.
s = sqrt (n p q)
s = sqrt (112 * 0.77 * (1 – 0.77))
s = 4.45
x = 0.81 * 112 = 90.72
u = 0.77 * 112 = 86.24
So the z score is:
z = (90.72 – 86.24) / 4.45
z = 1.00
From the standard tables, the P value at z = 1.00 using
right tailed test is:
<span>P = 0.1587 = 15.87%</span>
If the likelihood of boys being born is 56%, then the complement of that is the likelihood of girls being born which is 100% - 56% = 44%.
Since we are given that of the baby girls born, 12% are premature, the probability of a premature baby girl being born is:
(0.44)(0.12) = 0.0528 or 5.28%
The closest answer is the FIRST OPTION (5%).