Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
Answer:
<h2>The answer is 75 and 75</h2>
Step-by-step explanation:
hope this helps!!
Answer:
20 blue fish
Step-by-step explanation:
Number of blue fish = x
Number of red fish = x+10
Red fish = 60% of total = 0.6
Total fish = x+x+10 = 2x+10
0.6 = (x+10)/(2x+10)
Solve for x:
1.2x+6 = x+10
0.2x = 4
x = 20
Hope this helps!
Mark as brainliest :))
Answer:
20
Step-by-step explanation: