3x^3 – 5x^2 – 12x + 20
= (3x^3 – 5x^2) – (12x - 20)
= x^2(3x - 5) - 4(3x - 5)
= (3x - 5)(x^2 - 4)
= (3x - 5)(x + 2)(x - 2)
Factors: (3x - 5), (x + 2), and (x - 2)
Answer:
D.) 3x – 5
Answer:
8.1 hours
Step-by-step explanation:
A model of the fraction remaining can be ...
f = (1/2)^(t/37) . . . . t in hours
So, for the fraction remaining being 86%, we can solve for t using ...
0.86 = 0.5^(t/37)
log(0.86) = (t/37)log(0.5)
t = 37·log(0.86)/log(0.5) ≈ 8.0509 ≈ 8.1 . . . hours
It takes about 8.1 hours to decay to 86% of the original concentration.
Answer:
I think A or C I'm not sure tho
Draw a diagram to illustrate the problem as shown in the figure below.
Let h = the height of the hill.
At position A, the angle of elevation is 40°, and the horizontal distance to the foot of the hill is x.
By definition,
tan(40°) = h/x
h = x tan40 = 0.8391x (1)
At position B, Joe is (x - 450) ft from the foot of the hill. His angle of elevation is 40 + 18 = 58°.
By definition,
tan(58°) = h/(x - 450)
h = (x - 450) tan(58°) = 1.6003(x-450)
h = 1.6003x - 720.135 (2)
Equate (1) and (2).
1.6003x - 720.135 = 0.8391x
0.7612x = 720.135
x = 946.0523
From (1), obtain
h = 0.8391*946.0523 = 793.8 ft
Answer: The height of the hill is approximately 794 ft (nearest integer)